Aktualna študija poplavne varnosti in ukrepi za zagotavljanje poplavne varnosti JEK2
Poplave, katerih vzroki so lahko obilne padavine, naraščanje rek, dvig gladine morja, cunamiji ali porušitve jezov, vplivajo na parametre, ki so ključni za načrtovanje in zagotavljanje varnosti jedrskih objektov. Ustrezno projektiranje jedrskih elektrarn te vplive obravnava že v fazi načrtovanja, z vključitvijo scenarijev dviga gladine vode in ustreznih zaščitnih ukrepov, ki zagotavljajo protipoplavno varnost.
Projektne poplave
Pojem »Projektne poplave« določa teoretično ali realno poplavo na raziskovanem področju, ki se uporablja kot osnovni model za načrtovanje hidroloških in hidrotehničnih objektov, kot so jezovi, nasipi, mostovi in drugi vodni objekti. Ta koncept omogoča inženirjem in načrtovalcem, da zagotovijo ustrezno zaščito pred poplavami in minimizirajo tveganja, povezana z ekstremnimi hidrološkimi dogodki.
Največje verjetne poplave (PMF – Probable Maximum Flood)
Pojem »Največje verjetne poplave« (PMF) se nanaša na hipotetično poplavo, ki velja za najhujšo razumno možno. Določena je na podlagi uporabe verjetno največjih padavin in drugih hidroloških dejavnikov, ki so ugodni za največji odtok vode, kot so zaporedne nevihte in hkratno taljenje snega.
Poplavna varnost NEK
NEK se nahaja na območju Vrbine, jugozahodno od Krškega, na levem bregu reke Save. Zaščita NEK pred poplavami je bila načrtovana že v fazi projektiranja elektrarne in izvedena z izgradnjo nasipov ob reki Savi. Vhodi in odprtine zgradb elektrarne so bili projektirani in izvedeni nad nadmorsko višino predvidenih poplav reke Save s povratno dobo 10.000 let.
Koncept poplavne varnosti lokacije NEK temelji na zagotavljanju pasivne poplavne varnosti tako, da so nasipi ob Savi na levem bregu ob NEK zadostno višji, tako da se poplavne vode pasivno vedno prelivajo na nasprotni breg pri čemer NEK ostaja ne poplavljen.
- Maksimalen predviden pretok s povratno dobo 10.000 let je 4.790 m3/s, kar ustreza koti 155,35 m nadmorske višine.
- Zaščita: Elevacija ploščadi NEK je 155,20 m nadmorske višine, vhodi in ostale odprtine so nad koto 155,50 m nadmorske višine.
- Predviden pretok pri največji verjetni poplavi Save je 7.081 m3/s, kar ustreza koti 156,41 m nadmorske višine.
- Zaščita: Protipoplavni nasip na levem bregu reke Save, kota ob jezu NEK je 157,18 m nadmorske višine.
Po izgradnji HE Brežice se desna retenzija polni preko fiksnega prelivnega roba na desni brežini reke Save, gorvodno od jezu NEK, medtem ko se leva retenzija polni le preko visokovodnega razbremenilnika. V primeru PMF Save bi se gladina Potočnice dvignila, kar bi povzročilo poplavljanje na desnem bregu Potočnice. Kljub temu visokovodne ureditve na levem bregu Potočnice zagotavljajo ustrezno zaščito pred poplavami.
Potočnica
V študiji o PMF Potočnice je bila analizirana poplavna varnost NEK za obstoječe stanje in upoštevane različne ureditve v prihodnosti. Rezultati situacijskega prikaza obsega poplavljanja PMF Potočnice za obstoječe stanje so prikazani na desni sliki.
Za izboljšanje poplavne varnosti se izvede povečanje prepusta pod industrijskim tirom NEK na svetlo površino 20 m2, kar bo dodatno zagotovilo ustrezno odvajanje zalednih voda tudi v primeru izvedbe predvidenih posegov na območju poslovne cone Vrbina.
Protipoplavna zaščita NEK
Protipoplavna zaščita NEK je bila zasnovana že med načrtovanjem elektrarne. Nasipi na levem bregu reke Save zagotavljajo zaščito pred projektnimi poplavami s povratno dobo 10.000 let. Elevacija ploščadi, na kateri stoji NEK, je 155,20 m nadmorske višine, vhodi in odprtine zgradb pa so nad koto 155,50 m nadmorske višine, kar zagotavlja zaščito pred projektnimi poplavami tudi v primeru odpovedi nasipov. Pred PMF Save je NEK poleg nasipov na levem bregu reke varovana tudi z nasipom in varovalnim zidom ob potoku Potočnica.
Poplavna varnost na območju JEK2
Za širše območje JEK2 so na voljo integralne karte razredov poplavne nevarnosti, ki dokazujejo, da pretoki Save, Potočnice in ostalih zalednih vodotokov, manjši od PMF, v nobenem primeru ne morejo ogroziti predvidene lokacije JEK2.
Predvidena lokacija JEK2 je aktivno varovana z obstoječimi visokovodnimi nasipi NEK, ki ob Savi in Potočnici zagotavljajo varnost pred PMF Save v višini 7.081 m3/s. Z dodatnimi analizami in nadgradnjo zaščit v letu 2018 je bila zagotovljena varnost pred pretoki Save do 11.130 m3/s. Za primerjavo, konica pretoka na merilnem mestu Čatež je 5. avgusta 2023, v času izjemnih poplav v Sloveniji, dosegla 3.399 m3/s.
- Verjetno največji pretok Save (PMF) 7.081 m3/s
- Zagotovljena varnost NEK pred pretokom do 11.130 m3/s
- Pretok Save v Čatežu 5. 8. 2023: 3.399 m3/s
Ključne ugotovitve študije
- Predvidena lokacija centralnega, tehnološkega območja JEK2, je pred PMF Save varovana z obstoječimi visokovodnimi nasipi NEK. Z dodatnimi analizami in nadgradnjo zaščit v letu 2018 je zagotovljena varnost pred pretoki Save do 11.130 m³/s.
- S predlaganimi ukrepi, za katere je že pripravljena projektna dokumentacija, bo zagotovljena poplavna varnost centralnega, tehnološkega dela JEK2, tudi pred PMF Potočnice, v primeru izvedbe predvidenih posegov na območju poslovne cone Vrbina.
- Doslej izdelane hidravlične analize za druge projekte niso upoštevale predvidenih ureditev in objektov JEK2, zato so potrebne nove celostne hidravlične analize za dokazovanje poplavne varnosti za nadaljnje faze projekta JEK2.
- Na Portalu javnih naročil Republike Slovenije je že objavljen razpis za študijo “Ponovna evaluacija 10.000-letne poplave in PMF Save ter Potočnice”, v kateri bo poplavna varnost lokacije JEK2, z upoštevanimi predvidenimi ureditvami, lahko nedvoumno potrjena, oziroma bodo po potrebi izvedeni ustrezni ukrepi za njeno izboljšanje.