Pridobivanje vodika in metana iz jedrskih elektrarn
V spodnjem prispevku objavljamo povzetek tehničnega poročila Pridobivanje vodika in metana iz jedrskih elektrarn. Na dnu strani je na voljo povezava do celotnega dokumenta.
Vodik
Vodik je v vesolju najpogostejši element, saj predstavlja kar tri četrtine vse snovi in je najpomembnejši gradnik vseh zvezd, galaksij in ostalih stvari v vesolju. Na Zemlji samostojnega prostega vodika, v smislu vodikovega plina (H2), skoraj ne najdemo, saj je zelo reaktiven in hitro reagira in tvori razne spojine, zaradi česar ga je težko shranjevati, kot molekularni plin pa je veliko lažji od zraka, zaradi česar se dviguje in uhaja iz atmosfere. Vodik je eksploziven plin in ima v primerjavi z ostalimi gorivi zelo majhno volumsko energijsko gostoto, veliko manjšo kot npr. bencin ali metan, kar posledično vodi v potrebo po velikih skladiščih ali velikih rezervoarjih.
Proizvodnja in poraba vodika
Približno 96 % vsega vodika je proizvedenega iz zemeljskega plina, nafte in premoga, le 4 % pa z direktno elektrolizo in kot stranski produkt pri elektrolizi za proizvodnjo klora. Večina vodika se trenutno še vedno porabi za proizvodnjo amonijaka in v rafinerijah nafte.
Proizvodnjo vodika lahko razdelimo na:
- Vodik proizveden z elektrolizo vode, pri katerem se uporablja električna energija, pridobljena samo s proizvodnjo brez izpustov CO2. To so jedrske elektrarne (roza vodik), hidroelektrarne, sončne elektrarne in elektrarne na veter (zeleni vodik).
- Vodik proizveden s pirolizo biomase, ki je proizvedena trajnostno, pri tem ne nastaja dodaten CO2. Ta način lahko z bilančnega vidika štejemo za CO2 nevtralen način.
- Vodik proizveden z elektrolizo vode, pri kateri se uporablja elektrika iz omrežja.
- Vodik proizveden s pomočjo parnega preoblikovanja fosilnih virov energije (predvsem zemeljski plin in tudi premog), brez zajemanja CO2 (sivi vodik).
- Vodik proizveden s pomočjo parnega preoblikovanja fosilnih virov energije (predvsem zemeljski plin in tudi premog), s tehnologijo zajemanja in shranjevanja CO2, vendar so te tehnologije še v razvoju (modri vodik).
- Vodik kot stranski produkt pri drugih procesih.
Od vseh naštetih, razen pri prvi alineji, gre vedno za izpuste CO2 in različno upravljanje z njimi.
Postopki proizvodnje vodika
Proizvodnja iz ogljikovodikov (96 %)
- Postopek parnega preoblikovanja naravnega metana oz. reforminga
- Postopek delne oksidacije – pirolize (POX)
- Plazemski postopki pridobivanja vodika iz ogljikovodikov
Proizvodnja iz vode (4 %)
- Proizvodnja s pomočjo elektrike – nizkotemperaturna elektroliza
- Alkalni elektrolizni postopek
- Elektrolizni postopek s protonsko izmenljivo membrano (PEM elektroliza)
- Proizvodnja s pomočjo toplote – termokemični procesi
- Proces žveplo-jod (S-I)
- Proces kalcij-brom (UT-3)
- Proces vanadij-klor
- Proces železo-klor
- Proizvodnja s pomočjo elektrike in toplote – hibridni procesi
- Visokotemperaturna elektroliza (SOEC)
- Hibridni žveplov postopek (Westinghousov postopek)
- Hibridni baker-klorov postopek
- Hibridni baker-žveplov postopek
- Hibridni žveplo-bromov postopek
Uporaba vodika
Industrijska razvitost in zrelost tehnologij posameznih korakov do uporabe vodika je danes še zelo različna.
Čist vodik se lahko v energetske namene pod določenimi pogoji uporablja v gorivnih celicah za proizvodnjo elektrike, v motorjih z notranjim izgorevanjem ali v turbinah. V največji meri se kot gorivo uporablja v gorivnih celicah, kjer poteka obraten proces elektrolize. Vodik se spaja s kisikom iz zraka, pri čemer nastaneta voda in električna energija. Ta proces je čist in okolju prijazen, saj so edini stranski produkti voda in toplota.
Gorivna celica je galvanski element, ki neposredno pretvarja kemično energijo goriva v električno energijo preko elektrokemične reakcije, brez vmesne pretvorbe v toploto, kot je to značilno za termoenergetska postrojenja in motorje z notranjim zgorevanjem. Sestavljena je iz anode, katode in elektrolita, ki prepušča le specifične ione in preprečuje neželene reakcije. Vodik reagira na anodi, odda elektrone, ki tečejo po zunanjem tokokrogu, medtem ko kisik na katodi veže te elektrone. Reakcija poteka na stiku plina, elektrolita in elektrode s pomočjo katalizatorja. S tem se sprosti zelo majhna količina električnega toka oziroma napetosti. Višje napetosti dosežemo z združevanjem več gorivnih celic v blok, kjer se napetosti seštevajo. Pri gorivnih celicah se le manjši delež energije goriva pretvori v toplotno energijo (cca. 20 %).
Tipi gorivnih celic:
- Alkalne gorivne celice (AFC)
- Gorivne celice s polimerno membrano (PEMFC)
- Gorivne celice s fosforjevo kislino (PAFC)
- Gorivne celice s tekočim karbonatom (MCFC)
- Oksidno keramične gorivne celice (SOFC)
Sintetični metan
Elektrika v Plin (Power to Gas ali PtG) je primerna tehnologija za shranjevanje energije, ki lahko zagotavlja večjo prilagodljivost električnega sistema. Koncept PtG vključuje dve možnosti glede na končni produkt: čisti vodik (PtH2) ali sintetični metan (PtSNG).
Trenutno obstajajo tri možne poti integracije vodika v plinsko omrežje:
- mešanje metana in vodika (CH4/H2) v obstoječem plinovodnem sistemu
- 100 % H2 v naprednem plinovodnem sistemu
- metanacija in uporaba 100 % CH4 v obstoječem plinovodnem sistemu
Vodik v zemeljskem plinu se obravnava kot nečistoča, zato je vsebnost vodika v zemeljskem plinu omejena na nekaj odstotnih točk, saj metanu zmanjša kurilno vrednost in vpliva na opremo za prenos zemeljskega plina (npr. staranje materiala, zmanjšanje elastičnosti) ter povzroča tehnološke težave na prenosnem sistemu (npr. vibracije, staranje opreme). Zaradi želje po vse večji uporabi brezogljičnih tehnologij, kamor spada tudi vodik, se dovoljena vrednost maksimalnega deleža vodika v zemeljskem plinu povečuje, vendar je zelo malo verjetno, da bo ta omejitev kadarkoli bistveno višja kot 10 %, v najbolj optimističnem primeru do 20 %.
Za prehod na plinovod, ki bo sposoben sprejeti večje količine vodika, oziroma povsem čist vodik, bo potrebno definirati kakovost vodika, tako za območje normalnega obratovanja, kot za območje obratovanja v posebnih razmerah. Za varno delovanje omrežij in učinkovito upravljanje je potrebno raziskati in oceniti vpliv vodika na obstoječo infrastrukturo za zemeljski plin. Pri zmeseh z večjim deležem vodika se soočamo z večjimi težavami in omejitvami po celotnem omrežju, vključno z materiali cevovodov in spremembami, potrebnimi za kompresorje, tesnila, merilnike itd. Posebno pozornost je treba nameniti tesnjenju (puščanju), energiji vžiga, območju vnetljivosti in karakteristikam materialov.
Boljša rešitev, kot uporaba čistega vodika, oziroma kot dodajanje čistega vodika v zemeljski plin je konverzija vodika v metan (sintetičen metan). S konverzijo vodika v sintetičen metan pridobimo energetski vektor, ki ga lahko brez omejitev dodajamo v omrežje zemeljskega plina (zemeljski plin sestavlja v veliki večini prav metan) in ga tudi povsem brez omejitev uporabljamo v vseh že obstoječih napravah, ki so narejene za uporabo navadnega zemeljskega plina.
Proizvodnja vodika v jedrskih elektrarnah
Vsak jedrski reaktor je lahko osnova za proizvodnjo vodika. Energijo (toploto in elektriko) za proizvodnjo vodika lahko zagotavljajo že obstoječe jedrske elektrarne II. generacije, pri čemer gre v večini primerov za lahkovodne tehnologije (PWR in BWR), vodik pa lahko proizvajajo tudi vse ostale jedrske elektrarne. Prednost proizvodnje vodika je velika ekonomska učinkovitost procesa zaradi velike operativne zmogljivosti – tj. ur, ko se proces lahko nemoteno in v polni moči izvaja. To ponuja, predvsem v primerjavi z OVE, nujno časovno stabilnost oskrbe z vodikom.
Okoljsko smiselni so procesi, kjer se kot surovina za proizvodnjo vodika uporablja voda, tehnično izvedljivi pa procesi, kjer je za proizvodnjo vodika iz vode potrebna elektrika, torej nizkotemperaturna elektroliza. V nizkotemperaturno elektrolizo spadata dva postopka, alkalni elektrolizni postopek ter elektrolizni postopek s protonsko izmenljivo membrano (PEM elektroliza).
Več držav in jedrskih elektrarn po svetu razvija pilotne projekte za proizvodnjo vodika v kombinaciji z jedrsko energijo, saj se vodik vidi kot ključni element v prehodu na nizkoogljično družbo. Nekatere države in jedrske elektrarne, ki so vključene v te projekte so ZDA z elektrarnama Nine Mile Point ter Davis-Besse, Francija, Rusija, Japonska, ZAE itd.
Proizvodnja vodika v jedrskih elektrarnah v prihodnosti
Proizvodnja vodika z uporabo visokotemperaturnih jedrskih reaktorjev IV. generacije bo omogočila doseganje višjih izkoristkov in proizvodnjo večjih količin vodika. Jedrske elektrarne IV. generacije še niso komercialno dobavljive, zato takšna proizvodnja v praksi še ni izvedena. Na svetu pa že obstajajo številni prototipni in demonstracijski jedrski reaktorji IV. generacije, ki že dosegajo veliko višje temperature hladila, kot obstoječi komercialne jedrske elektrarne. V tem primeru pride za proizvodnjo vodika v poštev več postopkov, kot zgolj nizkotemperaturna elektroliza, saj imamo poleg električne energije na voljo tudi toploto. Smiselni so termokemični in hibridni postopki.
Primerjava proizvodnje vodika z različnimi elektrarnami
Ker govorimo o energetskih sistemih prihodnosti, se lahko večinoma omejimo na elektrarne, ki ne temeljijo na uporabi fosilnih virov energije. Torej lahko med sabo predvsem primerjamo proizvodnjo vodika in metana z elektriko (in toploto) iz jedrskih elektrarn in z elektriko iz elektrarn na obnovljive vire energije (OVE), kjer gledamo predvsem lastnosti hidro elektrarn, vetrnih elektrarn in fotovoltaičnih sončnih elektrarn.
Na prvem mestu lahko kot bistveno prednost proizvodnje vodika v jedrskih elektrarnah v primerjavi z OVE elektrarnami omenimo možnost souporabe toplote v jedrskih elektrarnah. Uporabimo lahko namreč tudi procesno (odpadno) toploto, medtem ko lahko pri OVE vodik proizvajamo zgolj z elektriko.
Na drugem mestu lahko kot bistveno razliko med proizvodnjo vodika v jedrskih elektrarnah v primerjavi z OVE elektrarnami navedemo stalno razpoložljivost in zanesljivost obratovanja. OVE elektrarne imajo zelo nestanovitno proizvodnjo in majhne faktorje obremenitve, kar pomeni da velik del časa stojijo in ne proizvajajo elektrike ali pa je proizvodnja elektrike veliko manjša od nazivne moči. Zato so naprave za elektrolizo vode (PtG), ki so priklopljene na OVE elektrarno veliko manj izkoriščene, saj velik del dneva stojijo brez proizvodnje. PtG naprava priključena na jedrsko elektrarno lahko deluje na polni moči 24/7 in tako polno izkoristi napravo, zaradi česar so stroški proizvodnje bistveno nižji.
Na tretjem mestu lahko navedemo geografsko prednost uporabe jedrske elektrarne pred OVE elektrarnami. Jedrske elektrarne so večje enote in običajno stojijo v relativni bližini centrov porabe energije, kjer že obstajajo plinovodna omrežja. Zaradi velikosti lahko ob jedrskih elektrarnah zgradimo večje enote PtG in tako izkoristimo ekonomijo obsega, ker pa so elektrarne blizu plinovodov, so stroški za dostavo plina do porabnikov manjši. Pri razpršenih OVE virih je težava, da potrebujemo več manjših enot, kar povzroči večje stroške vzdrževanja. Poleg tega se OVE viri običajno nahajajo daleč od centrov porabe, zaradi česar so stroški za povezavo s plinovodnim omrežjem večji.
Pretvorba elektrike v plin (PtG) je nova tehnologija, ki s proizvodnjo vodika omogoča zmanjševanje težav zaradi vse bolj razširjene uporabe nestanovitnih obnovljivih virov energije. PtG naprave ob jedrskih elektrarnah bodo lahko delovale 24/7 in poleg zanesljivosti in stalnosti proizvodnje izkoriščale še prednost višje temperature zaradi odpadne toplote. Zato bo proizvodna plina ob jedrskih elektrarnah bolj konkurenčna in cenejša, kot proizvodnja ob OVE elektrarnah.
Stroški brezogljičnega vodika
Proizvodnja vodika je močno odvisna od faktorja razpoložljivosti vira električne energije. Za boljšo ekonomičnost je potreben čim večji faktor razpoložljivosti.
Strošek produkcija kilograma vodika iz sončne energije (pri kateri je strošek CapEx 1.095 USD/kW) znaša 4,28 UDS/kg pri 27% faktorju razpoložljivosti – tak faktor razpoložljivosti imajo sončne elektrarne na optimalnih legah v puščavi. V Sloveniji je faktor razpoložljivosti za sončne elektrarne med 10% in 15%, kar pomeni da bi strošek produkcije znašal tudi preko 10 USD/kg vodika.
Med cene, ki jih prikazuje slika zgoraj je dodana tudi vetrna energija na kopnem z nameščenimi stroški 1.555 USD/kW in faktorjem zmogljivosti od 30 % do 50 % (te stroške prevzema tudi Nacionalni laboratorij za obnovljive vire energije, pri čemer se, za veter na kopnem, uporablja srednji primer za leto 2019). Najnižji dosegljivi stroški vodika, pridobljenega iz vetra na kopnem, so tik pod 3 USD/kg (tudi ob predpostavki 64-odstotne učinkovitosti elektrolize). V manj optimalnih pogojih (faktor zmogljivosti 35 % ali manj), se stroški povzpnejo nad 4 USD/kg. Vetrnice na morju dosegajo višje faktorje zmogljivosti, vendar imajo tudi višji CapEx, tako da je najnižji dosegljivi strošek 3,50 USD/kg za vodik. Vetrnici v Sloveniji imata faktor razpoložljivosti 21% (Vir: ELES, 5 letno povprečje).
Slika prikazuje tudi stroške proizvodnje čistega vodika, pridobljenega iz OVE ali kombinacije elektrike in čiste toplote iz jedrske elektrarne, z uporabo dveh različnih kapitalskih stroškov za leto 2019 za visoko temperaturno elektrolizo. Jedrske novogradnje, kot so novo zgrajene elektrarne v EU in ZDA (prototipni projekti), ne morejo proizvajati vodika za manj kot 4 USD/kg, tudi z višjim faktorjem zmogljivosti. Nizkocenovne novogradnje (standardizirani projekti), na primer na Kitajskem ali drugih azijskih trgih, lahko vodik proizvedejo z približno 2 USD/kg, kar je verjetno najcenejša kratkoročna možnost od vseh različnih tehnologij. Vse te možnosti pa so po trenutnih cenah predrage, da bi lahko vplivale na globalne emisije ogljika zaradi uporabe vodika.
V nekaterih delih sveta, ob dobavljivosti dovolj poceni toplote, bi se lahko vodik proizvajal že za skoraj 1 USD/kg (na osnovi visokotemperaturne elektrolize ob jedrski elektrarni s polno amortizirano investicijo). Samo za vodik, pridobljen iz čiste toplote jedrskih elektrarn se pričakuje, da bo konkurenčen vodiku iz fosilnih goriv. Z najbolj optimističnim scenarijem izdelave malih modularnih reaktorjev bi lahko dosegli skoraj enako ceno v rangu okoli 1 USD/kg.
Zaključek
Če bo vodik kdaj pomemben energetski vektor še ni znano, saj se mora najprej razviti in zgraditi infrastruktura za porabnike vodika. Čist vodik ima veliko omejitev in slabosti, predvsem pri transportu, posebej če ga primerjamo z metanom in tekočimi gorivi, ki naj bi jih nadomestil. Velika verjetnost je, da se vodik ne bo uporabljal v čisti obliki, temveč kot vir za proizvodnjo sintetičnega metana ali celo sintetičnih tekočih goriv.
V prihodnosti bodo morali stroški proizvodnje brezogljičnega vodika do leta 2030 pasti za več kot 50 %, če bi želeli, da se vodik spremeni v izvedljivo alternativo običajnim fosilnim gorivom. Za razogljičenje različnih industrijskih procesov bodo morali elektrolizatorji neprestano delovati po ugodni ceni z brezogljično električno energijo, saj ima faktor razpoložljivosti vira (in obremenitev procesa elektrolize) največji vpliv na končno ceno vodika. To je mogoče doseči le z jedrsko energijo, ki bi jo v manjši meri dopolnilni s spremenljivimi obnovljivimi viri (veter in sonce), za zagotavljanje konstantne moči za proizvodnjo vodika z nizkimi emisijami ogljika.